OA2543AN-11-1TB1856
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
OA2543AN-11-1TB1856 PDF
Type Description
Series:OA2543AN
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 254mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:930.0 CFM (26.04m³/min)
Static Pressure:0.780 in H2O (194.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:66.0dB(A)
Power (Watts):105W
RPM:3300 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)