OA60EC-UR-1WBIP68A
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN EC 60X25MM 95-264VAC IP68 AT
Catalog
AC Fans
DataSheet
OA60EC-UR-1WBIP68A PDF
Type Description
Series:OA60EC
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:95 ~ 264VAC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:25.00mm
Air Flow:19.5 CFM (0.546m³/min)
Static Pressure:0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:31.0dB(A)
Power (Watts):2.40W
RPM:3950 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)