OA180ANL-11-1WB1856
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 180X65MM 115VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
OA180ANL-11-1WB1856 PDF
Type Description
Series:OA180ANL
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 180mm L x 180mm H
Width:65.00mm
Air Flow:370.0 CFM (10.36m³/min)
Static Pressure:0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:63.0dB(A)
Power (Watts):76.0W
RPM:3200 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)