OA172EC-11-1TBIP68A
Description
FAN 172X150X51MM 115VAC IP68ATEX
DataSheet
OA172EC-11-1TBIP68A PDF
Type Description
Series:OA172EC
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:51.00mm
Air Flow:220.0 CFM (6.16m³/min)
Static Pressure:0.620 in H2O (154.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Electronic Commutation (EC), Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:57.0dB(A)
Power (Watts):15.00W
RPM:3000 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)