EE1G-115-180-04
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
BLOWER
Catalog
AC Fans
DataSheet
EE1G-115-180-04 PDF
Type Description
Series:EE1G180
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 260mm L x 302mm H
Width:170.0mm
Air Flow:450.0 CFM (12.60m³/min)
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower, Centrifugal
Features:Capacitor
Noise:64.0dB(A)
Power (Watts):180W
RPM:-
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:122°F (50°C)