OA172SAP-11-1TB(SF)
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
DataSheet
OA172SAP-11-1TB(SF) PDF
Type Description
Series:OA172SAP
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:51.00mm
Air Flow:226.0 CFM (6.33m³/min)
Static Pressure:0.790 in H2O (196.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Salt Fog Rated
Noise:58.0dB
Power (Watts):31.00W
RPM:3400 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)