UF12A12/23-BWHNSR-L24
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115/230VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF12A12/23-BWHNSR-L24 PDF
Type Description
Series:UF12A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115/230VAC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:38.00mm
Air Flow:106.0 CFM (2.97m³/min)
Static Pressure:0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Dual Voltage, Salt Fog Rated
Noise:46.0dB(A)
Power (Watts):12.00W, 15.00W
RPM:3100 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)