D2E097-BE11-77
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
FAN BLWR CENT 162X180MM 115VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
D2E097-BE11-77 PDF
Type Description
Series:D2E097
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular - 162mm L x 165mm H (97mm Dia)
Width:180.0mm
Air Flow:156.0 CFM (4.37m³/min)
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower, Centrifugal
Features:-
Noise:45.0dB(A)
Power (Watts):50.0W
RPM:1100 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP22
Operating Temperature:-40 ~ 176°F (-40 ~ 80°C)