SF11592A-1092HBL.GN.I55
Description
FAN AXIAL 91.5X25.5MM 115VAC
DataSheet
SF11592A-1092HBL.GN.I55 PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 91.5mm L x 91.5mm H
Width:25.50mm
Air Flow:37.0 CFM (1.04m³/min)
Static Pressure:0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:40.0dB(A)
Power (Watts):12.00W
RPM:2850 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, cUL, TUV, UL
Weight:0.617 lb (280.00 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4600Z
4600Z
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM