MF60101V3-1000U-A99
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
60X60X10 12VDC VAPO 12.2CFM
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
MF60101V3-1000U-A99 PDF
Type Description
Series:MagLev® MF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:10.00mm
Air Flow:12.2 CFM (0.342m³/min)
Static Pressure:0.080 in H2O (19.9 Pa)
Bearing Type:Vapo-Bearing™
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart
Noise:20.5dB(A)
Power (Watts):560 mW
RPM:3000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)