FDD1-17238EBKW44-L
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FDD1-17238EBKW44-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:360.0 CFM (10.08m³/min)
Static Pressure:1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:72.0dB(A)
Power (Watts):54.2 W
RPM:4800 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)