FAD1-05010BBHW11
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FAD1-05010BBHW11 PDF
Type Description
Series:FAD1-05010
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:5VDC
Size / Dimension:Square - 50mm L x 50mm H
Width:10.50mm
Air Flow:10.3 CFM (0.289m³/min)
Static Pressure:0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:27.5dB(A)
Power (Watts):1.1 W
RPM:5000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)