FDD1-17238DBLW49
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238DBLW49 PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:245.0 CFM (6.86m³/min)
Static Pressure:0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:PWM Control
Noise:56.0dB(A)
Power (Watts):18.7 W
RPM:3200 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)