FDD1-17238DBKW4C-L
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238DBKW4C-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:360.0 CFM (10.08m³/min)
Static Pressure:1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor, Speed Sensor (Tach)
Noise:72.0dB(A)
Power (Watts):56.2 W
RPM:4800 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)