FDD1-17238CBAW49-L
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238CBAW49-L PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:210.0 CFM (5.88m³/min)
Static Pressure:0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:PWM Control
Noise:52.0dB(A)
Power (Watts):13.2 W
RPM:2800 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)