FAD1-06025CHMW12-A
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
DataSheet
FAD1-06025CHMW12-A PDF
Type Description
Series:FAD1-06025-A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:25.00mm
Air Flow:17.9 CFM (0.501m³/min)
Static Pressure:0.152 in H2O (37.9 Pa)
Bearing Type:Hydrodynamic
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:28.1dB(A)
Power (Watts):1.56 W
RPM:3500 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)