FDD1-17238EBJW43-L
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238EBJW43-L PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:340.0 CFM (9.52m³/min)
Static Pressure:1.315 in H2O (327.6 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:68.0dB(A)
Power (Watts):43.2 W
RPM:4400 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)