FDD1-17238EBHW4B
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238EBHW4B PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:310.0 CFM (8.68m³/min)
Static Pressure:1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:64.0dB(A)
Power (Watts):32.6 W
RPM:4000 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)