FDD1-17251EBKW33-L56
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FDD1-17251EBKW33-L56 PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:51.00mm
Air Flow:390.0 CFM (10.92m³/min)
Static Pressure:1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:72.0dB(A)
Power (Watts):71 W
RPM:4800 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)