FAD1-06025CBKW12-A
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FAD1-06025CBKW12-A PDF
Type Description
Series:FAD1-06025-A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:25.00mm
Air Flow:31.5 CFM (0.882m³/min)
Static Pressure:0.445 in H2O (110.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:42.7dB(A)
Power (Watts):3.84 W
RPM:6000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)