FAD1-12025DBHW12
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FAD1-12025DBHW12 PDF
Type Description
Series:FAD1-12025
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Width:25.50mm
Air Flow:87.9 CFM (2.46m³/min)
Static Pressure:0.134 in H2O (33.5 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:39.1dB(A)
Power (Watts):3.12 W
RPM:2200 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, cURus, TUV
Weight:0.344 lb (156.04 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
412/2
412/2
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE