FAD1-08015CHJW12
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FAD1-08015CHJW12 PDF
Type Description
Series:FAD1-08015
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:15.00mm
Air Flow:34.3 CFM (0.960m³/min)
Static Pressure:0.173 in H2O (43.1 Pa)
Bearing Type:Hydrodynamic
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:38.1dB(A)
Power (Watts):1.92 W
RPM:3800 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)