FDD1-17238EBLW4C-L
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17238EBLW4C-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:245.0 CFM (6.86m³/min)
Static Pressure:0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor, Speed Sensor (Tach)
Noise:56.0dB(A)
Power (Watts):17.8 W
RPM:3200 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)