FDD1-17251EBLW34-56
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17251EBLW34-56 PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:51.00mm
Air Flow:255.0 CFM (7.14m³/min)
Static Pressure:0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:56.0dB(A)
Power (Watts):21.6 W
RPM:3200 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)