FDD1-17238EBMW43-L
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
FDD1-17238EBMW43-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:48VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:275.0 CFM (7.70m³/min)
Static Pressure:0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor
Noise:60.0dB(A)
Power (Watts):25 W
RPM:3600 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)