FDD1-17251CBMW3C-L
Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
DataSheet
FDD1-17251CBMW3C-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDD1-17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:51.00mm
Air Flow:290.0 CFM (8.12m³/min)
Static Pressure:0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Locked Rotor Sensor, Speed Sensor (Tach)
Noise:60.0dB(A)
Power (Watts):33 W
RPM:3600 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)