FAD1-12738DBHW12
Description
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE
DataSheet
FAD1-12738DBHW12 PDF
Type Description
Series:FAD1-12738
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square - 127mm L x 127mm H
Width:38.50mm
Air Flow:161.0 CFM (4.51m³/min)
Static Pressure:0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:53.0dB(A)
Power (Watts):8.64 W
RPM:2950 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)