B5015E24B-BSR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
BLOWER 50X15MM 24VDC
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
B5015E24B-BSR PDF
Type Description
Series:B5015
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Width:15.70mm
Air Flow:5.0 CFM (0.140m³/min)
Static Pressure:0.880 in H2O (219.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Blower
Features:Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:45.0dB(A)
Power (Watts):-
RPM:6500 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-
Approval Agency:CE, cUL, TUV, UL
Weight:0.062 lb (28.12 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
622H
622H
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE