RER120-26/14/2TDMP
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
120 X 54 MM DC CENTRIFUGAL FAN
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
RER120-26/14/2TDMP PDF
Type Description
Series:RER120TD, S-Force
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Round - 120mm Dia
Width:54.00mm
Air Flow:188.0 CFM (5.26m³/min)
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:-
Power (Watts):51 W
RPM:5200 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)