MC8038E12B-FSR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
MC8038E12B-FSR PDF
Type Description
Series:MC8038
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:38.00mm
Air Flow:81.5 CFM (2.28m³/min)
Static Pressure:0.840 in H2O (209.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:52.1dB(A)
Power (Watts):-
RPM:5800 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-
Approval Agency:cUL, TUV, UL
Weight:0.397 lb (180.08 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OD1232-12HB01A
OD1232-12HB01A
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
RER175-42/18/2TDMP
RER175-42/18/2TDMP
175 X 69 MM DC CENTRIFUGAL FAN
19039067A
19039067A
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC ST12Z3
MC8038E12B-FSR
MC8038E12B-FSR
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE