RER175-42/14/2TDMLP
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
175 X 69 MM DC CENTRIFUGAL FAN
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
RER175-42/14/2TDMLP PDF
Type Description
Series:RER175TD, S-Force
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:24VDC
Size / Dimension:Round - 175mm Dia
Width:69.00mm
Air Flow:353.0 CFM (9.88m³/min)
Static Pressure:-
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:-
Power (Watts):48 W
RPM:3400 RPM
Termination:4 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)