SOFTFLEX-B016-10-01-4000-2000
Manufacturer
Aavid
VIGOR # :
Description
PAD SOFTFLEX B016 1MM 400X200MM
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SOFTFLEX-B016-10-01-4000-2000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:-
Type:Gap Filler Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:400.00mm x 200.00mm
Thickness:0.0390" (0.991mm)
Material:Silicone
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Polyethylene-Terephthalate (PET)
Color:Black-Gray
Thermal Resistivity:-
Thermal Conductivity:1.6W/m-K