QII-0.006-00-54
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 19.05MMX12.7MM BLACK
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
QII-0.006-00-54 PDF
Type Description
Series:Q-Pad® II
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-220
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:19.05mm x 12.70mm
Thickness:0.0060" (0.152mm)
Material:Sil-Pad Rubber, Aluminum Coated
Adhesive:-
Backing, Carrier:-
Color:Black
Thermal Resistivity:0.22°C/W
Thermal Conductivity:2.5W/m-K