SPK4-0.006-00-104
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 25.4MMX19.05MM GRAY
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SPK4-0.006-00-104 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® K-4
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-218, TO-220, TO-247
Type:Pad, Sheet
Shape:Rectangular
Outline:25.40mm x 19.05mm
Thickness:0.0060" (0.152mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:-
Backing, Carrier:Polyimide
Color:Gray
Thermal Resistivity:0.48°C/W
Thermal Conductivity:0.9W/m-K