SP900S-0.009-00-02
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 45.21MMX31.75MM PINK
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SP900S-0.009-00-02 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® 900-S
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-3
Type:Pad, Sheet
Shape:Rhombus
Outline:45.21mm x 31.75mm
Thickness:0.0090" (0.229mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:-
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Pink
Thermal Resistivity:0.61°C/W
Thermal Conductivity:1.6W/m-K