SP400-0.007-00-05
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 41.91MMX28.96MM GRAY
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
SP400-0.007-00-05 PDF
Type Description
Series:Sil-Pad® 400
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-3
Type:Pad, Sheet
Shape:Rhombus
Outline:41.91mm x 28.96mm
Thickness:0.0070" (0.178mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:-
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Gray
Thermal Resistivity:1.13°C/W
Thermal Conductivity:0.9W/m-K