SP400-0.007-AC-00-10
Description
THERM PAD 36.58MMX25.4MM W/ADH
DataSheet
SP400-0.007-AC-00-10 PDF
Part Status:Active
Usage:TO-3
Type:Pad, Sheet
Shape:Rhombus
Outline:36.58mm x 25.40mm
Thickness:0.0070" (0.178mm)
Material:Silicone Rubber
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Granite
Thermal Resistivity:1.13°C/W
Thermal Conductivity:0.9W/m-K