HF115AC-0.0055-AC-05
Manufacturer
Henkel / Bergquist
VIGOR # :
Description
THERM PAD 41.91MMX28.96MM W/ADH
Catalog
Thermal - Pads, Sheets
DataSheet
HF115AC-0.0055-AC-05 PDF
Type Description
Series:Hi-Flow® 115-AC
Package:Bulk
Part Status:Active
Usage:TO-3
Type:Pad, Sheet
Shape:Rhombus
Outline:41.91mm x 28.96mm
Thickness:0.0055" (0.140mm)
Material:Phase Change Compound
Adhesive:Adhesive - One Side
Backing, Carrier:Fiberglass
Color:Gray
Thermal Resistivity:0.35°C/W
Thermal Conductivity:0.8W/m-K