1IC1200A00A67
Manufacturer
Kurtz Ersa, Inc.
VIGOR # :
Description
ERSA I-CON NANO 115V/ USA
Catalog
Soldering, Desoldering, Rework Stations
DataSheet
1IC1200A00A67 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Soldering
Wattage:80W
Voltage - Input:115V
Plug Type:-
Voltage - Output:-
Number of Channels:1
Control/Display Type:Digital
Includes:Holder, Iron, Sponge, Tip
Base Unit:-
Supplied Iron, Tweezer, Handle:0120CDK
Supplied Tips/Nozzles:0102CDLF16
Workstand:0A52
Temperature Range:302°F ~ 842°F (150°C ~ 450°C)
Features:Automatic Standby and Shut Down Mode, ESD Safe
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AO968A+
AO968A+
968A+ 4 IN 1 DIGITAL HOT AIR RE
FX888D-29BY/P
FX888D-29BY/P
SOLDERING STATION 70W 1 CH 120V
SOLDER POT 300W 110-130V
FM-12C-901L
FM-12C-901L
PIEZO BUZZER
1IC1200A00A67
1IC1200A00A67
ERSA I-CON NANO 115V/ USA
CABLE 3POS