1E015CDA068
Manufacturer
Kurtz Ersa, Inc.
VIGOR # :
Description
SOLDERING IRON ERSA 115V 15W
Catalog
Soldering Irons, Tweezers, Handles
DataSheet
1E015CDA068 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:Iron
Tip Temperature:Up to 752°F (400°C)
Tip Type:0832CD, ERSADUR
Workstand:Not Included
Tip Diameter:-
Power (Watts):15W
Features:Ergonomic
Includes:-
Voltage - Input:115V
Input Connector:NEMA 5-15P
Region Utilized:North America
For Use With/Related Products:832, 842 Series
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SP175
SP175
SOLDERING IRON 175W 120V
D650
D650
SOLDERING GUN 200W 260W 120V
FX-901/P
FX-901/P
SOLDERING IRON 6W 6V 5W 4.8V
BC7-12-T2
BC7-12-T2
12V, 7AH VRLA UP TO 7 YEAR FLOAT
1E015CDA068
1E015CDA068
SOLDERING IRON ERSA 115V 15W