PBH20Q-00-1AF
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
PWR ENT RCPT IEC 320-C20 PNL QC
Catalog
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
DataSheet
PBH20Q-00-1AF PDF
Type Description
Series:PBH
Package:Box
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C20
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20A
Voltage - UL:115/250VAC
Filter Type:Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features:-
Features:-
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 35.00mm x 27.00mm