42R02-3212-150
Description
PWR ENT RCPT IEC 320-C14 PNL QC
DataSheet
42R02-3212-150 PDF
Part Status:Active
Connector Style:IEC 320-C14
Connector Type:Receptacle, Male Blades
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10/15A
Voltage - UL:250VAC
Filter Type:Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse:No
Number of Positions:3
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Termination:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Fuse Holder, Drawer:-
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 20.00mm x 27.50mm
Panel Thickness:0.059" (1.50mm)