50P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
50P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:JMD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:50
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:4.5mm