60R-JMDSS-G-1-TF(S)(LF)(SN)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
DataSheet
60R-JMDSS-G-1-TF(S)(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:JMD
Number of Positions:60
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:4.5mm, 5mm, 6mm
Height Above Board:0.122" (3.10mm)