80PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 80POS R/A SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
80PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:JMD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:80
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.189" (4.80mm)