20P3.5-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
20P3.5-JMCS-G-TF(N) PDF
Type Description
Series:JMC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:20
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:3.5mm