40PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
Description
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
DataSheet
40PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:JMD
Number of Positions:40
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.189" (4.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BTE-040-05-L-D-A
BTE-040-05-L-D-A
CONN HDR 80POS SMD GOLD
CONN PLUG 100POS SMD GOLD
DF12D(3.0)-20DP-0.5V(81)
DF12D(3.0)-20DP-0.5V(81)
CONN HDR 20POS SMD GOLD
TST10H150CW C0G
TST10H150CW C0G
DIODE SCHOTTKY 150V 5A TO220AB
40PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
40PS-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
25064 BK199
25064 BK199
CABLE 4COND 18AWG BLACK FEET
CL31C101JCCNNND
CL31C101JCCNNND
CAP CER 100PF 100V NP0 1206