40PS-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN)
Description
CONN PLUG 40POS R/A SMD GOLD
DataSheet
40PS-JMCS-G-1B-TF(N)(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:JMC
Number of Positions:40
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.170" (4.33mm)