60R-JMCS-G-B-TF(NSA)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Catalog
Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
DataSheet
60R-JMCS-G-B-TF(NSA) PDF
Type Description
Series:JMC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:60
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
Mated Stacking Heights:-
Height Above Board:0.091" (2.30mm)