2332-20FG00DPT2-S
Description
BOARD TO BOARD, FEMALE CONNECTOR
DataSheet
2332-20FG00DPT2-S PDF
Type Description
Series:2332
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:20
Pitch:0.020" (0.50mm)
Number of Rows:2
Mounting Type:Surface Mount
Features:Board Guide
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:Flash
Mated Stacking Heights:3.5mm, 4mm, 4.5mm, 5mm
Height Above Board:0.146" (3.70mm)